5 Eksen Mengenede Dikkat Edilecek Hususlar

Günümüz imalat teknolojileri çok hızlı gelişmekte ve imalathane sahipleri bu hızlı değişimde yer sahibi olabilmeleri için gelişen teknolojiye ayak uydurmalı ve ürün kalite süreçlerine gereken detayı vermeleri gerekiyor.

Endüstriyel alanlarda gelişen teknoloji, yüksek hassasiyetli parça işlenmesini gerekli kılıyor. Özellikle uzay ve havacılık sanayisi en yüksek hassasiyetli imalat parçalarına ihtiyaç duyan bir sektör ve tüm imalat atölyeleri bu sektörlere parça temin etmek için gerekli üretim altyapılarını değiştirmek zorundalar.

Geleneksel olarak 3 eksenli işleme tezgahlarında üretim yapan atölyeler artık sadece basit parçaların işlemesini yapabilmekte. Ama işleme tezgahlarının kabiliyetlerinin artması sebebiyle tasarımcılar daha özgün ve daha karmaşık parçaları tasarladılar ve bu tür zorlu parçalar örneğin bir propeller gibi bir parçanın üretildikten sonra işlenebilmesi için 5 eksen cnc freze tezgahlarına ihtiyaç duyulmakta.

Cnc tezgah üreticileri imalat isteklerine göre kendilerine sürekli geliştirmekte ve bugün 5 eksenli simultane cnc işleme tezgahları hemen hemen her küçük büyük ölçekli imalat atölyesinde yer bulabilmekte. İyi bir tezgaha sahip olmak, parça işlemede ve bu işlerden para kazanmada güzel bir başlangıç fakat yeterli değil.

5 eksenli imalatta seri bir şekilde parça işlenebilmesi için ekstra sistemlere gerek vardır. Bu sistemler 5 eksen mengene ve 5 eksen mengene tablası olarak isimlendirilmektedir.

5 eksen mengene, iş parçasını tutmaya yarayan en önemli parçalardandır. Günümüzde birçok 5 eksen mengene üreticisi firma bulunmakta fakat her birinin özellikleri incelendiğinde bazı yönlerden yetersiz kaldığı görülmektedir.

Alman markası HWR, talaşlı imalat sektöründe daha önceleri Lang firması ile yürütmüş olduğu iş birliğini sonlandırıp, kendi ürün gruplarını oluşturmuştur ve bu markanın en bilindik ürünlerinden olan SolidGrip serisi 5 eksen mengeneler çok büyük bir ilgi ve beğeni almıştır.

SolidGrip 5 eksen mengene, kompakt yapısı ve güçlü çeneleri ile piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren haklı bir itibar kazanmıştır. SolidGrip mengenin özelliklerini anlatmak istersek, ilk olarak kompakt yapısı sayesinde yüksek kesme kuvvetlerine dayanacak bir yapısı ile sahip olduğunuz 5 eksen cnc işleme makinesinin gücüne dayanabilmektedir. Ayrıca HWR markasının bir diğer ürünü olan SolidStamp kurt dişi açma presi sayesinde iş parçasına dışarda açılan kurt dişlerine, mengenin çeneleri geçerek, küçük boyutuna rağmen yüksek sıkma kabiliyetine sahip olarak, kesici takımın daha fazla iş parçasına yanaşmasına imkan vererek daha az pozisyonla iş parçası işlenebilmekte.

HWR mengene, Türkiye satış operasyonları için Hidkom Mühendislik firmasını tek yetkili satış mümessili olarak belirlemiştir ve Hidkom Mühendislik, müşterilerinin hem ürün tedariği hem de mühendislik ihtiyaçları için her daim hizmet vermektedir.

HWR mengene hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Hidkom Mühendislik firmasının websitenini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın