Cnc Torna Ayna Ayağı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar kontrollü işleme makineleri, 1950’den beri sürekli gelişerek büyük bir yol katetmiştir. Bugün cnc makineler olarak isimlendirilen bu makineler, günümüzün imalat sanayisini şekillendirmekte ve işleri çok kolay bir hale getirmekte. Böyle cnc makinelerinden biri olan cnc torna tezgahlarıda, imalat alanlarından en çok tercih edilen bir işleme makinesidir ve sahip oldukları yetenekler vasıtasıyla hem silindirik hemde kare parçaları işleyebilme kabiliyetinde olmaktadırlar.

Tabi iş sadece iyi bir cnc torna makinesine sahip olmakla yetmiyor, önemli olan iş parçasını bağlayabilmek ve hassasiyet toleranslarını tutturabilmektir. Günümüzde en yüksek hassasiyetli parçalar genellikle havacılık ve uzay sanayisinde kullanılmaktadır. Bu tür yerlere parça imalatı yapabilmek içinde güzel cnc torna makinelerine ek olarak iş parçası bağlama sistemlerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde pensli ayna olarak bilinen ekipmanların var olmasıyla birlikte cnc torna aynası ayakları yada torna aynası çeneleri olarak isimlendirilen parçalar iş parçasının tutulması, kavranması ve işlenmesi için gereken sıkma kuvvetini veren parçalar olmak üzere büyük önem arzetmektedir.

Cnc torna aynası ayakları olarak ifade edilen bu parçalar, günümüzde her marka cnc torna aynası için özel olarak üretilmektedir. Kendi içlerinde taban çenesi, sert torna aynası ayağı ve yumuşak torna aynası ayağı olmak üzere 3 çeşit tip bulunmaktadır. Sert torna aynası ayakları parçanın ilk andan itibaren son ana kadar kullanılan torna aynası ayak çeşididir. Yumuşak torna aynası ayakları ise parçanın işlenmesinin bitmesine yakın, sert ayakların parçayı çizmemesi için kullanılan ayaklardır. Taban çeneleri ise yumuşak ve sert torna ayaklarının takıldığı parçadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sert ve yumuşak cnc torna aynası ayakları (çeneleri) vasıtasıyla iş parçası bağlanır, kavranır ve sıkılır. Ne kadar hassas ayaklar var ise iş parçası o kadar daha doğru işlenir…

Cnc torna aynası ayaklarında her marka model torna aynası için özel üretimler gerçekleştirilmiştir. Bugün dünyada en çok satan torna aynası markaları olan Schunk, Kiitagawa, HWR, Bison, SMW-Autoblock, Forkardt gibi markalar için tırtıklı, dikdörtgen, yuvarlak ve çok çeşitli ve farklı açılarda torna aynası ayakları üretilmektedir.

Bugün standart bir imalat atölyesinde çeşitli çaplara ait sert ve yumuşak torna aynası ayaklarından oluşan onlarca set takım vardır.

Türkiye’de imalat sanayisi için iş parçası bağlama sistemleri ve daha birçok sistemin üretimini ve satışını gerçekleştiren Hidkom Mühendislik firması, HWR üretimi olan sert ve yumuşak cnc torna aynası ayakların (çeneleri) satışını gerçekleştirmektedir. Hidkom Mühendislik, yılların tecrübesi ve satış ağıyla bugün Schunk, Kitagawa, SMW-Autoblock, Samchully, Röhm, Auto Strong, Berg, Bison, Forkardt – Buck, Hoffman, Howa, HWR, Matsumoto, Seoam, Tonfou gibi markaların cnc torna ayna modelleri için sert ve yumuşak torna aynası ayağı satışını gerçekleştirmektedir. Fiyat ve diğer sorularınız için websitesinden ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın